Gemiddelde jaren bestaan niet…
# 123
17 november 2025
Gemiddelde jaren bestaan niet…
Met nog anderhalve maand te gaan kunnen we 2025 gerust een representatief beleggingsjaar noemen. Alles zit erin; handelstarieven, valutaschommelingen, een koersdaling in het voorjaar en herstel in het najaar. Beleggers zijn altijd dol op gemiddelde rendementen, maar die komen tot stand door plussen en minnen. Voor beleggers bestaan gemiddelde jaren dus niet. Het is dit jaar nog geen moment saai geweest en toch staat er tot op heden een aardig gemiddeld rendement onder de streep.
In het eerste kwartaal ging Trump meteen all-in met hoge handelstarieven waardoor de Amerikaanse markt het lastig kreeg. De dalende dollar veroorzaakte extra koersdruk voor Europese beleggers, die er aan het begin van dit jaar goed aan deden om dichtbij huis te beleggen. Extra overheidsuitgaven, vooral in defensie, waren de motor achter een flitsende start voor de Europese beurzen.
Geopolitieke onrust, een snelle correctie en een verdere uitbouw van de AI revolutie kenmerkten de daaropvolgende maanden. Even leek het erop dat Chinese AI-modellen, net als elektrische auto’s, ons rechts zouden inhalen. Gelukkig voor de huidige marktleiders bleek dit voorlopig een storm in een glas water. De toon werd gezet en de al ingecalculeerde renteverlagingen door de FED gingen in de pauzestand. Het derde kwartaal bracht goede bedrijfscijfers, hogere winsten en luidde de verdere stijging in richting het vierde kwartaal, dat begon met een Amerikaanse twist over de overheidsuitgaven. Een tijdelijke overheidssluiting betekent naast economische schade ook even geen economische data.
Soms lijkt in het duister tasten nog niet zo gek. Niet gehinderd door macrocijfers in oktober en begin november vervolgden de koersen van Big Tech bedrijven hun leidende weg omhoog. De vrees voor uitgestelde macrocijfers is echter groot genoeg voor de markten om de kans op verdere renteverlagingen kleiner in te schatten. Koersen zoeken een nieuw evenwicht en een oude beurswijsheid doemt op: wordt het tijd op winst te nemen?
Dat ligt eraan. Iedere euro die je van tafel haalt, rendeert niet meer. Dus alleen wanneer met winst nemen feitelijk opnieuw je portefeuille balanceren bedoeld wordt, klopt het. De grote koerswinsten in Big Tech en AI hebben ervoor gezorgd dat indices en portefeuilles behoorlijk topzwaar geworden zijn. Maar de markt is groter en de kansen zijn breder dus het herzien van portefeuilles in meer gelijk gewogen indices vinden wij daarom op dit moment geen gekke gedachte.
De rente is nog altijd erg laag en daar komt voorlopig geen verandering in. Wij kiezen daarom voor meer alternatieven in de portefeuille. Er is beweeglijkheid genoeg en waar dat soms nog als vervelend wordt ervaren, is het juist een enorme kans. Volatiliteit moet je omarmen, want je kunt erin beleggen. Ongeacht de richting van de markt profiteren van beweeglijkheid. Met een inhaalslag aan economische data en het rentebesluit van de FED nog in het vooruitzicht zal 2025 tot en met december in beweging blijven. Voor beleggers die hun portefeuille op orde hebben, is dat geen probleem. Een correct samengestelde assetmix werkt niet alleen als brandverzekering, maar levert ook een goed rendement.
Door: Dick Hubertus, HIP Capital, 17 november 2025
Wil je weten hoe we dit vertalen in een goede beleggingsportefeuille? Abonneer je op onze nieuwsbrief.